Cnc Lazer Kesim

Lazerler birçok amaç için kullanılır. Kullanım amaçlarının başında plakaları kesmek vardır. Yumuşak çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum plaka üzerinde lazerle kesme işlemi son derece doğrudur, mükemmel kesim kalitesi sağlar, çok küçük bir kenar genişliği ve küçük ısı etkisine sahiptir ve çok karmaşık şekilleri ve küçük plakaları kesmeyi mümkün kılar.

“LASER” sözcüğünün anlamı “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” yani radyasyonun uyarılmış emisyonuyla ışık yükseltmesidir. Peki bir lazer ışını çelik bir levhayı nasıl keser?

CNC Lazer Kesim Nedir, Malzemeler, Nerede Yapılır ve Fiyatlandırma

CNC Lazer Kesim sanayide kullanılan üretim yöntemlerinden en yaygın olanlarından biridir. Lazer, 20. Yüzyılda icat edilmiş olsa da, hafif sanayide yerini alması milenyumdan sonra ortaya çıkmıştır. Daha doğrusu, mikroskobik işlemler yapan, radyoaktif bir biçimlendirme aracı olan lazerin, yine bu düzeyde hesap yapan bir teknoloji olan bilgisayaralarla kullanılması gerektiğinden, kullanımı bu yüzyıla isabet eder. Aski halde lazer teknolojisini elle kullanmak hayli tehlikeli ve tabii ki zor bir işlem olacaktır. Modern teknolojinin sanayi yatırımlarına en büyük hediyelerinden olan Lazer kesim ekipmanları, profesyonel cihazlardır
CNC lazer Kesim fiyatları, sanıldığı gibi astronomik seviyelerde değildir. Elbette işin mahiyetine ve çağına göre farklı fiyatlandırmalar söz konusudur. Bu fiyat standardının belirlenmesinde piyasa koşulları da etkili olurken, birinci seviye belirleyici işin nevidir. Çok kapsamlı projelerde elbette firmanın inisiyatifi doğrultusunda fiyat ayarlamaları yapılabilirken, parça başı fiyat standardı, neredeyse bütün CNC lazer Kesim yapan firmalar için ortalama bir seviyededir.

CNC lazer Kesim yapan firmalar kimler Diye soracak olursak. Bu firmaların eski sanayi jargonunda Torna olarak tanımlanan biçimlendirme müesseselerinin modern versiyonları olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak, elbette Torna ve CNC arasında ciddi farklar bulunurken CNC lazer Kesim bambaşka bir işlemdir. Lazer teknolojisi mikronluk hesapların yapılabildiği, son derece keskin hatların ortaya çıkarılabildiği bir teknolojidir. Geleneksel metotlara nazaran son derece hızlı ve etkilidir.

CNC Lazer Kesim tezgahlarında, birçok farklı malzeme kullanılabilmektedir. Normalde kesimi oldukça zor olan metal ürünler dahil olmak üzere ahşap, mdf, alüminyum, pleksi vb. malzemeler CNC Lazer Kesim teknolojisi ile mükemmel biçimde şekillendirilebilmektedir. Lazerin en büyük avantajı, bilgisayarda çizilen projenin, neredeyse sıfır hata ile bu materyallere uygulanabiliyor olmasıdır. Ayrıca CNC lazer Kesim maliyetleri, uzun vadede geleneksel ürünlere göre daha uygundur, zira kesme ve biçimlendirme uçlarının değişimi ve bakımı daha uzun vadede gerçekleşmektedir.